PC00E-20-41P(SR)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PC00E-20-41P(SR)
Manufacturer
Amphenol Industrial
Description
CONN RCPT MALE 41P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
Amphenol Industrial
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
MIL-DTL-26482 Series I, PC
Contact Plating :
Gold
Shell Finish :
Clear Chromate over Bright Cadmium
Fastening Type :
Threaded
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Termination :
Solder Cup
Radiation Hardening :
No
Contact Style :
Pin
Ratings :
Environment Resistant
Feature :
Backshell, Cable Clamp
Mounting Type :
Panel Mount
Current Rating :
7.5A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Contacts :
41
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
41
Orientation :
N (Normal)
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Contact Material :
COPPER ALLOY
Packaging :
Bulk
Backshell Material, Plating :
Aluminum, Clear Chromate over Bright Cadmium
Insert Material :
Neoprene
Mounting Feature :
Flange
Shielding :
Unshielded
Shell Material :
Aluminum
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Max Operating Temperature :
125°C
Gender :
Male
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
PC00E-20-41P(SR)
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 41 Positions Solder Cup Gold Clear Chromate over Bright Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
PC00E-20-41P(SR) Overview
PC00E-20-41P(SR) Features
MIL-DTL-26482 Series I, PC series
PC00E-20-41P(SR) Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PC00E-20-41P(SR) Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER