PBC36SAAN
Mfr.Part #
PBC36SAAN
Description
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
Stock
528
In Stock :
528
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Mixed Contacts :
No
Length :
91.4mm
Header, Breakaway
Factory Lead Time :
3 Weeks
Height :
2.54mm
DIN Conformance :
No
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Pbfree Code :
yes
UL Flammability Code :
94V-0
Filter Feature :
Number of Positions :
36
100.0μin 2.54μm
MIL Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
2008
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
IEC Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Overall Contact Length :
0.450 11.43mm
Current Rating (Amps) :
3A
Width :
2.54mm
Option :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
PBC36SAAN
Sullins Connector Solutions PBC36SAAN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 36-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height