PBC19SADN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PBC19SADN
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN HEADER VERT 19POS 2.54MM
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Headers, Male Pins
Fastening Type :
Push-Pull
JESD-609 Code :
e3
Reference Standard :
UL
Contact Material :
Phosphor Bronze
Height :
2.54mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Number of Positions Loaded :
All
Contact Type :
Male Pin
Connector Type :
Header, Breakaway
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
48.3mm
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shrouding :
Unshrouded
Published :
Contact Finish - Post :
Tin
Style :
Board to Board or Cable
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Contact Length - Post :
0.420 10.67mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Shape :
Square
Number of Positions :
19
Width :
2.54mm
Number of Conductors :
ONE
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Housing Material :
Plastic
Contact Finish Thickness - Post :
100.0μin 2.54μm
Lead Free :
Lead Free
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Solder
Overall Contact Length :
0.750 19.05mm
Current Rating (Amps) :
3A
Housing Color :
Black
Gender :
Male
Number of Rows :
1
Number Of PCB Rows :
1
Mount :
Through Hole
Reliability :
COMMERCIAL
Datasheets
PBC19SADN
Sullins Connector Solutions PBC19SADN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 19-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height