PBC19SABN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PBC19SABN
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN HEADER VERT 19POS 2.54MM
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Finish Thickness - Post :
100.0μin 2.54μm
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions Loaded :
All
Connector Type :
Header, Breakaway
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Mount :
Through Hole
Width :
2.54mm
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Height :
2.54mm
Reference Standard :
UL
Number of Conductors :
ONE
Current Rating (Amps) :
3A
Contact Finish - Post :
Tin
Termination :
Solder
Contact Type :
Male Pin
Number Of PCB Rows :
1
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Overall Contact Length :
0.560 14.22mm
JESD-609 Code :
e3
Published :
Housing Color :
Black
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Fastening Type :
Push-Pull
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Lead Free :
Lead Free
Number of Positions :
19
Style :
Board to Board or Cable
Reliability :
COMMERCIAL
Gender :
Male
Housing Material :
Plastic
Contact Length - Post :
0.230 5.84mm
Number of Rows :
1
Packaging :
Bulk
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Shape :
Square
Shrouding :
Unshrouded
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Length :
48.3mm
Contact Material :
Phosphor Bronze
Datasheets
PBC19SABN
Sullins Connector Solutions PBC19SABN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 19-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height