PBC15SFDN
Mfr.Part #
PBC15SFDN
Description
CONN HEADER VERT 15POS 2.54MM
Height :
2.54mm
Overall Contact Length :
0.838 21.29mm
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Current Rating (Amps) :
3A
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Width :
2.54mm
Contact Length - Post :
0.420 10.67mm
Number of Positions :
15
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Length :
38.1mm
Datasheets
PBC15SFDN
Sullins Connector Solutions PBC15SFDN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 15-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height