PBC14SAHN
Mfr.Part #
PBC14SAHN
Description
CONN HEADER VERT 14POS 2.54MM
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Overall Contact Length :
1.150 29.21mm
Number of Positions :
14
Width :
2.54mm
Current Rating (Amps) :
3A
Contact Length - Post :
0.820 20.83mm
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Height :
2.54mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Length :
35.6mm
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Datasheets
PBC14SAHN
Sullins Connector Solutions PBC14SAHN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 14-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height