PBC13SAGN
Mfr.Part #
PBC13SAGN
Description
CONN HEADER VERT 13POS 2.54MM
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Number of Positions :
13
Current Rating (Amps) :
3A
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Overall Contact Length :
1.050 26.67mm
Length :
33mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Height :
2.54mm
Width :
2.54mm
Contact Length - Post :
0.720 18.29mm
Datasheets
PBC13SAGN
Sullins Connector Solutions PBC13SAGN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 13-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height