PBC11SAHN
Mfr.Part #
PBC11SAHN
Description
CONN HEADER VERT 11POS 2.54MM
Current Rating (Amps) :
3A
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Width :
2.54mm
Board to Board or Cable
Overall Contact Length :
1.150 29.21mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Contact Length - Post :
0.820 20.83mm
Length :
27.9mm
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Height :
2.54mm
Datasheets
PBC11SAHN
Sullins Connector Solutions PBC11SAHN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 11-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height