PB114005
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PB114005
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 5V
Manufacturer :
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Features :
Insulation - Class F
Coil Current :
71.4mA
Base Product Number :
PB11
Length :
15mm
Release Time :
20ms
Product Status :
Active
Contact Material :
Silver Nickel (AgNi)
Switching Voltage :
400VAC - Max
Size / Dimension :
Square - 0.276 L x 0.260 W x 0.343 H (7.00mm x 6.60mm x 8.70mm)
Application :
Power
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Packaging :
Bulk
Number of Poles :
1
Must Operate Voltage :
3.75 VDC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Operate Time :
10ms
Contact Configuration :
SPDT
Switching Current :
10A
Must Release Voltage :
0.5 VDC
Package :
Tube
Series :
RJ-6
Turn On Voltage (Max) :
3.75 VDC
Height :
20mm
Coil Power :
357 mW
Depth :
15mm
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Resistive Material :
Cermet
Seal Rating :
Coil Voltage :
5VDC
Coil Type :
Non Latching
Terminal Type :
Through Hole
Turn Off Voltage (Min) :
0.5 VDC
Mounting Type :
Through Hole
Coil Resistance :
70 Ohms
Adjustment Type :
Side Adjustment
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Coil Insulation :
Class F
Contact Rating (Current) :
10A
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
25 kOhms