PA5003.332NLT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PA5003.332NLT
Manufacturer
Pulse Electronics
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 3.3UH 8.1A 23.1MOHM SM
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Product Type :
Fixed Inductors
Current - Saturation :
9.5A
Product Height (mm) :
3.1(mm)
Product Length (mm) :
5.7(mm)
Q @ Freq :
Package / Case :
Nonstandard
Failure Rate :
Not Required
Current - Saturation (Isat) :
9.5A
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Height - Seated (Max) :
0.122 (3.10mm)
RoHS :
Details
Diameter :
DC Current :
8100(mA)
Size / Dimension :
0.217Lx0.209W 5.50mmx5.30mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Core Type :
Molded
Brand :
DC Resistance :
0.0231(ohm)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DC Resistance (DCR) :
23.1mOhm Max
Ratings :
Shielding :
Shielded
Material - Core :
Ferrite
Length :
5.7 mm
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Saturation Current :
8.7 A
Mounting Type :
Surface Mount
Width :
5.5 mm
Self Resonant Frequency :
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Product :
Power Inductors
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination Style :
SMD/SMT
Number of Terminals :
2
Core Material :
Composite
Inductance :
3.3μH
Height :
3.1 mm
Rad Hardened :
No
Technology :
Wirewound
Type :
Molded
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Tolerance :
±20%
Frequency - Self Resonant :
Supplier Device Package :
Test Frequency :
0.1(MHz)
Factory Lead Time :
13 Weeks
Operating Temp Range :
-40C to 125C
Series :
PA5003.XXXNLT
Product Depth (mm) :
5.5(mm)
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Current Rating (Amps) :
8.1A
Mounting Style :
PCB Mount
Application :
COMMERCIAL
Qualification :
AEC-Q200
Product Status :
Active
Military Standard :
Not Required
Pulse
Termination :
Standard
Product Category :
Power Inductors - SMD
Tolerance (+ or -) :
20%
Features :
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Datasheets
PA5003.332NLT
Pulse Electronics PA5003.332NLT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD