PA4332.152NLT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PA4332.152NLT
Manufacturer
Pulse Electronics
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1.5UH 5.2A 36 MOHM SMD
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Product Category :
Power Inductors - SMD
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Technology :
DRUM CORE
Tolerance (+ or -) :
20%
Type :
Wirewound
Length :
4.191 mm
Height - Seated (Max) :
0.079 (2.00mm)
Max Operating Temperature :
125 °C
Product Status :
Active
Min Operating Temperature :
-40 °C
Ratings :
Series :
PA4332.XXXNLT
Current - Saturation :
7.7A
Rad Hardened :
No
Size / Dimension :
0.165Lx0.165W 4.20mmx4.20mm
Product Length :
4.2 mm
Material - Core :
Iron
Core Type :
Drum
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
DC Current :
5200(mA)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Inductance :
1.5μH
Factory Lead Time :
9 Weeks
Product Width :
4.2 mm
Mounting Style :
PCB Mount
Shielding :
Shielded
Mounting Type :
Surface Mount
Product Height (mm) :
2(mm)
RMS Current (Irms) :
5.2 A
Military Standard :
Not Required
Tolerance :
±20%
Case Size :
Q @ Freq :
ECCN Code :
EAR99
Termination :
Standard
Height :
2 mm
Composition :
Wirewound
Product :
Power Inductors
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Mount :
Surface Mount
Frequency - Self Resonant :
30MHz
Diameter :
DC Resistance :
0.036(ohm)
Product Type :
Fixed Inductors
RoHS :
Compliant
Features :
Core Material :
Ferrite
Self Resonant Frequency :
30(MHz)
Failure Rate :
Not Required
Number of Terminals :
2
Package / Case :
Nonstandard
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current - Saturation (Isat) :
7.7A
Termination Style :
SMD/SMT
Test Frequency :
1MHz
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Supplier Device Package :
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Operating Temp Range :
-40C to 125C
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Current Rating :
5.2A
Application :
COMMERCIAL
Pulse
Inductance Tolerance :
± 20%
HTS Code :
Current Rating (Amps) :
5.2 A
Saturation Current :
7.7 A
Width :
4.191 mm
Brand :
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Product Depth (mm) :
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Product Length (mm) :
DC Resistance (DCR) :
36mOhm Max
Datasheets
PA4332.152NLT
Pulse Electronics PA4332.152NLT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD