PA1393.252NLT
Mfr.Part #
PA1393.252NLT
Package / Case
Nonstandard
Description
FIXED IND 2.5UH 20A 1.43MOHM SMD
Product Category :
Fixed Inductors
Package :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±15%
Current Rating :
20A
Mounting Type :
Surface Mount
Shielding :
No
Inductance :
2.5μH
Current - Saturation (Isat) :
23A
Surface Mount
Material - Core :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
PA1393NL
Package / Case :
Nonstandard
Features :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Product Status :
Active
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Core Material :
AMORPHOUS MAGNETIC
HTS Code :
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.780Lx0.770W 19.81mmx19.56mm
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Number of Functions :
1
Case/Size Code :
Number of Terminations :
2
Type :
Planar
Operating Temperature :
-40°C~130°C
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Frequency - Self Resonant :
Current Rating (Amps) :
20 A
Q @ Freq :
Construction :
RECTANGULAR
Rated Current-Max :
42A
Current - Saturation :
23A
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Height - Seated (Max) :
0.290 (7.37mm)
JESD-609 Code :
e3
Height :
7.366mm
Packing Method :
TR
Height Seated (Max) :
0.290 7.37mm
Ratings :
DC Resistance (DCR) :
1.43mOhm Max
Datasheets
PA1393.252NLT
Pulse Electronics PA1393.252NLT
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD