P80CE598FFB/00518
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
P80CE598FFB/00518
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
80-BQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT ROMLESS 80QFP
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microcontrollers
Number of Terminations :
80
Address Bus Width :
16
Has ADC :
yes
Supply Current-Max :
50mA
Bit Size :
8
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
HTS Code :
Terminal Pitch :
0.8mm
Program Memory Type :
ROMless
External Data Bus Width :
8
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
JESD-30 Code :
R-PQFP-G80
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
48
Power Supplies :
5V
Supply Voltage :
5V
Terminal Position :
QUAD
Peripherals :
DMA, POR, PWM, WDT
Base Part Number :
P80CE598
ROM (words) :
Series :
80C
Height Seated (Max) :
3.3mm
Length :
20mm
Published :
Core Processor :
PWM Channels :
yes
Qualification Status :
Not Qualified
Core Size :
8-Bit
Oscillator Type :
Internal
DAC Channels :
No
Package / Case :
80-BQFP
Speed :
16MHz
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Width :
14mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RAM Size :
512 x 8
Data Converter :
A/D 8x10b
Clock Frequency :
16MHz
Surface Mount :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V~5.5V
Connectivity :
CANbus, EBI/EMI, UART/USART
Terminal Form :
Gull wing
Pin Count :
80
DMA Channels :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Datasheets
P80CE598FFB/00518
ROMless 8051 8-Bit Microcontroller 80C Series P80CE598 5V 80-BQFP
P80CE598FFB/00,518 Overview
The package is in 80-BQFP format. The MCU has 48 I/O ports. There is a mounting type Surface Mount associated with this Microcontroller. This Microcontroller is based on the 8-Bit core. There is a memory type of ROMless in its program memory. The temperature range that this Microcontroller operates at is -40°C~85°C TA. The electrical component that you are looking at belongs to the 80C series of components. The 8051 Core Processor powers the device and is one of its key features. This Microcontroller belongs to the MICROCONTROLLER uPs/uCs/peripheral ICs type. During the manufacture of the IC chip, there is a number 80 of terminations. A 8-bit operation is performed by this part. There is an output of 5V volts from the Microcontroller chip. A total of YES DMA channels are available on MCU chip. P80CE598 serves as a base part number to find alternatives. It is possible for the device to work with the motor using the PWM channel YES. It consists of 80 pins. In terms of frequency, it operates at a 16MHz clock rate.