P6SMBJ51C
Mfr.Part #
P6SMBJ51C
Package / Case
DO-214AA, SMB
Description
TRANSIENT VOLTAGE SUPPRESSOR DIO
Product Category :
Leakage Current :
5μA
Terminal Form :
C BEND
Peak Pulse Power :
600W
Reverse Standoff Voltage :
43.6V
Number of Pins :
2
Clamping Voltage :
70.1V
Published :
Diode Element Material :
SILICON
Additional Feature :
LOW INDUCTANCE, UL RECOGNIZED
Operating Supply Voltage :
43.6V
Breakdown Voltage :
44.7V
Termination :
Bidirectional
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Power Line Protection :
No
Voltage - Rated DC :
51V
Max Surge Current :
9.3A
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Reverse Breakdown Voltage :
48.5V
Test Current :
1mA
Width :
3.94mm
Configuration :
Single
Height :
2.44mm
Terminal Position :
Dual
Lead Free :
Lead Free
Type :
Zener
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
P6SMBJ
Power Rating :
600W
Length :
5.59mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Pulse Current :
8.7A
Number of Channels :
1
Number of Terminations :
2
Weight :
92.986436mg
Number of Elements :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
48.5V