P6SMBJ43A
Mfr.Part #
P6SMBJ43A
Manufacturer
Diotec Semiconductor
Package / Case
DO-214AA, SMB
Description
TRANSIENT VOLTAGE SUPPRESSOR DIO
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Diotec Semiconductor
Product Category :
Height :
2.44mm
Width :
3.94mm
Diode Element Material :
SILICON
Peak Pulse Current :
10.3A
Operating Supply Voltage :
36.8V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Clamping Voltage :
59.3V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Series :
P6SMBJ
Max Surge Current :
10.1A
Reverse Breakdown Voltage :
40.9V
Weight :
92.986436mg
EAR99
Peak Pulse Power :
600W
Mount :
Surface Mount
Leakage Current :
5μA
Terminal Form :
C BEND
Published :
2005
Applications :
GENERAL PURPOSE
Test Current :
1mA
Pin Count :
2
Breakdown Voltage :
40.9V
Max Breakdown Voltage :
45.2V
Power Dissipation :
600W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
59.3V
2
Voltage - Rated DC :
43V
Power Rating :
600W
Additional Feature :
LOW INDUCTANCE, UL RECOGNIZED
Direction :
Unidirectional
Lead Free :
Lead Free
Length :
5.59mm
Dual
Reverse Standoff Voltage :
36.8V