P6SMBJ18C
Mfr.Part #
P6SMBJ18C
Manufacturer
Diotec Semiconductor
Description
TRANSIENT VOLTAGE SUPPRESSOR DIO
Manufacturer :
Diotec Semiconductor
Tape and Reel (TR)
Power Line Protection :
No
Leakage Current :
5μA
Clamping Voltage :
25.5V
Number of Channels :
P6SMBJ
Reverse Breakdown Voltage :
17.1V
Test Current :
1mA
Polarity :
Bidirectional
Type :
Zener
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Power Rating :
600W
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Width :
3.94mm
Diode Element Material :
SILICON
Weight :
92.986436mg
Reverse Standoff Voltage :
15.3V
Breakdown Voltage :
17.1V
Length :
5.59mm
Peak Pulse Current :
24.2A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Max Surge Current :
24A
Voltage - Rated DC :
18V
Lead Free :
Lead Free
Number of Pins :
Operating Supply Voltage :
15.3V
Peak Pulse Power :
600W
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Height :
2.44mm
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
25.5V