P6SMBJ18A
Mfr.Part #
P6SMBJ18A
Manufacturer
Diotec Semiconductor
Package / Case
DO-214AA, SMB
Description
TRANSIENT VOLTAGE SUPPRESSOR DIO
Manufacturer :
Diotec Semiconductor
Product Category :
Breakdown Voltage :
17.1V
Published :
2
Mount :
1
Power Dissipation :
600W
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Supply Voltage :
15.3V
Power Rating :
600W
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
25.5V
Number of Pins :
2
Reverse Standoff Voltage :
15.3V
Lead Free :
Lead Free
Series :
P6SMBJ
Width :
3.94mm
Mounting Type :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Max Breakdown Voltage :
18.9V
Single
Power Line Protection :
No
Direction :
Unidirectional
Clamping Voltage :
25.2V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
SILICON
Height :
2.44mm
Voltage - Rated DC :
18V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
LOW INDUCTANCE, UL RECOGNIZED
Length :
5.59mm
Weight :
92.986436mg
Number of Unidirectional Channels :
1
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Terminal Form :
C BEND
Peak Pulse Current :
24.2A
Max Surge Current :
24A
Peak Pulse Power :
600W