P6SMBJ150C
Mfr.Part #
P6SMBJ150C
Package / Case
DO-214AA, SMB
Description
TRANSIENT VOLTAGE SUPPRESSOR DIO
Product Category :
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Terminal Position :
Dual
Polarity :
Bidirectional
Power Line Protection :
No
Published :
Number of Channels :
1
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Power Rating :
600W
Length :
5.59mm
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Configuration :
Single
Voltage - Breakdown (Min) :
135.45V
Number of Elements :
1
Peak Pulse Power :
600W
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Clamping Voltage :
217.35V
Width :
3.94mm
Termination :
SMD/SMT
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Mounting Type :
Surface Mount
Reverse Standoff Voltage :
128V
Voltage - Rated DC :
150V
JESD-609 Code :
e3
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
128V
Type :
Zener
Peak Pulse Current :
2.9A
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Terminal Form :
C BEND
Diode Element Material :
SILICON
Height :
2.44mm
Breakdown Voltage :
135V
Operating Supply Voltage :
128V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
P6SMBJ
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Surge Current :
2.8A