P6SMBJ10C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
P6SMBJ10C
Manufacturer
Diotec Semiconductor
Package / Case
DO-214AA, SMB
Datasheet
Download
Description
TRANSIENT VOLTAGE SUPPRESSOR DIO
Manufacturer :
Diotec Semiconductor
Product Category :
Terminal Position :
Dual
Width :
3.94mm
Length :
5.59mm
Power Rating :
600W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Configuration :
Single
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Published :
Number of Elements :
1
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
LOW INDUCTANCE, UL RECOGNIZED
Reverse Standoff Voltage :
8.55V
Number of Channels :
1
Mount :
Surface Mount
Peak Pulse Power :
600W
Series :
P6SMBJ
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
15.23V
Weight :
92.986436mg
Clamping Voltage :
15.23V
Type :
Zener
Terminal Form :
C BEND
Diode Element Material :
SILICON
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
8.55V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Supply Voltage :
8.55V
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Power Line Protection :
No
Max Surge Current :
40A
Polarity :
Bidirectional
Lead Free :
Lead Free
Breakdown Voltage :
9V
Peak Pulse Current :
42.1A
Voltage - Rated DC :
10V
Height :
2.44mm