P62BNL820M5ST
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
P62BNL820M5ST
Manufacturer
Knowles Precision
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
MILLI-CAP - SMD MILLIMETER WAVE
Stock
159
In Stock :
159
Manufacturer :
Knowles Precision
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product Type :
Ceramic Capacitors
Product :
RF Microwave / High Q
Termination :
Standard
Tradename :
MilliCap
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Ratings :
Dielectric :
X7R
Voltage - Rated :
50V
Thickness (Max) :
0.022" (0.56mm)
Termination Style :
SMD/SMT
Package :
Digi-Reel?
Features :
High Q, Low Loss, Low ESL, Epoxy Mountable
Brand :
Knowles Dielectric Labs
Series :
Milli‐Cap?
Subcategory :
Capacitors
Packaging :
Cut Tape
Capacitance :
82 pF
RoHS :
Details
Temperature Coefficient :
BN
Height - Seated (Max) :
Base Product Number :
P62BNL
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Lead Style :
Lead Spacing :
Knowles
Size / Dimension :
0.058" L x 0.020" W (1.47mm x 0.51mm)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC, Epoxy
Height :
0.56 mm
Failure Rate :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Tolerance :
20 %
Product Status :
Active
Datasheets
P62BNL820M5ST
Knowles Precision P62BNL820M5ST
Milli‐Cap? 82 pF 50V Ceramic Capacitor 20 % BN 0.058" L x 0.020" W (1.47mm x 0.51mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC, Epoxy 0603 (1608 Metric)