P4SMAJ150A
Mfr.Part #
P4SMAJ150A
Manufacturer
Diotec Semiconductor
Description
TVSDIODE,SMA,150V,400W,UNI
Manufacturer :
Diotec Semiconductor
Product Category :
Power Dissipation-Max :
1W
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
JESD-609 Code :
e0
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
150V
Breakdown Voltage-Max :
192.5V
Configuration :
Single
Surface Mount :
yes
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
400W
Qualification Status :
Not Qualified
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Pin Count :
2
Terminal Finish :
TIN LEAD
Pbfree Code :
No
Polarity :
Unidirectional
Diode Type :
TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE
Breakdown Voltage-Min :
167V