P4SMA18A
Mfr.Part #
P4SMA18A
Manufacturer
onsemi
Package / Case
DO-214AC, SMA
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 15.3VWM 25.2VC DO214AC
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Length :
5.28mm
Test Current :
1mA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Published :
2009
Configuration :
Single
REACH SVHC :
Unknown
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Supply Voltage :
15.3V
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Surface Mount
Number of Elements :
1
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
25.5V
Diode Element Material :
SILICON
Leakage Current :
1μA
Power Rating :
400W
Voltage - Rated DC :
18V
Number of Pins :
2
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Polarity :
Unidirectional
Max Power Dissipation :
400W
Pin Count :
2
Peak Pulse Current :
16.1A
Number of Terminations :
Height :
2.29mm
Peak Pulse Power :
400W
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Factory Lead Time :
17 Weeks
Width :
2.79mm
Max Surge Current :
16.1A
Type :
Zener
Power Line Protection :
No
Clamping Voltage :
25.5V
Power Dissipation :
3.3W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Breakdown Voltage :
17.1V
Reverse Breakdown Voltage :
17.1V
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Max Breakdown Voltage :
18.9V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Position :
Dual
Series :
P4SMA
Reverse Standoff Voltage :
15.3V