P4KE150A
Mfr.Part #
P4KE150A
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Description
TVS DIODE 128VWM 207VC DO204AL
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Peak Pulse Power :
400W
Power - Peak Pulse :
400W
Clamping Voltage :
207V
Power Rating :
400W
Length :
5.2mm
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Peak Pulse Current :
2A
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Polarity :
Unidirectional
Applications :
GENERAL PURPOSE
Diameter :
2.7mm
Voltage - Breakdown (Min) :
143V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
2A
Unidirectional Channels :
1
Composition :
Zener
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
128V
Breakdown Voltage :
143V
Number of Unidirectional Channels :
1
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
207V
Reverse Standoff Voltage :
128V
Factory Lead Time :
20 Weeks
Voltage - Rated DC :
150V
Max Operating Temperature :
175°C
Number of Channels :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
P4KE
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Surge Current :
2A
Type :
Zener
Operating Supply Voltage :
128V