P3500EARP1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
P3500EARP1
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC)
Datasheet
Download
Description
THYRISTOR 320V 150A TO226-2
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Voltage - Breakover :
400V
Number of Terminations :
2
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
45A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Rated DC :
320V
Trigger Device Type :
SILICON SURGE PROTECTOR
Peak Pulse Current :
150A
Capacitance :
35pF
Number of Elements :
1
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pin Count :
3
Published :
Mounting Type :
Through Hole
Configuration :
Single
Lead Free :
Contains Lead
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
20 A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Max Operating Temperature :
85°C
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Current Rating :
2.2A
Surface Mount :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reach Compliance Code :
Unknown
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Voltage - On State :
4V
Series :
SIDACtor®
JESD-30 Code :
O-PBCY-T2
Terminal Position :
BOTTOM
Hold Current :
150mA
Min Operating Temperature :
-40°C