P3300AA61RP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
P3300AA61RP
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-220-2 No Tab
Datasheet
Download
Description
THYRISTOR 300V 150A TO220-2
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Published :
Package / Case :
TO-220-2 No Tab
Surface Mount :
No
Lead Free :
Contains Lead
Series :
SIDACtor®
Voltage - On State :
4V
Reach Compliance Code :
Unknown
Qualification Status :
Not Qualified
Voltage - Rated DC :
300V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-40°C
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
45A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Pins :
2
Current Rating :
2.2A
Capacitance :
35pF
Pbfree Code :
No
Trigger Device Type :
SILICON SURGE PROTECTOR
Max Operating Temperature :
85°C
Voltage - Off State :
300V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Number of Elements :
1
Hold Current :
150mA
Peak Pulse Current :
150A
Number of Terminations :
2
Voltage - Breakover :
360V
Terminal Position :
Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pin Count :
3
Configuration :
Single
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
60
Datasheets
P3300AA61RP
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN 2 POLE
    CONN 3 POLE
    CONN 4 POLE
    SEAL BEAM CONN
    COMPLETE LOW COST FAIR 15P PLUG
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
P3300AA61 Littelfuse 2,953 THYRISTOR 300V 150A TO220-2