P272HE152M300A
Mfr.Part #
P272HE152M300A
Description
1.5NF AC 20V
Product Category :
Film Capacitors
Size (mm) :
13.5 X 3.9 X 7.5
Product Length (mm) :
13.5(Max)
Maximum Operating Temperature (°C) :
115
Operating Temp Range :
-40C to 115C
Product Weight (g) :
0.7
Temp Coeff (Dielectric) :
Paper
Packaging :
Bag
Product Height (mm) :
7.5(Max)
Product Status :
Active
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tolerance :
20%
Suppression Class :
Y2
Capacitance Value :
0.0015uF
Terminal Pitch (mm) :
10.2
Capacitance :
1500(pF)
Lead Diameter (nom) :
0.6(mm)
Wire Form :
Straight
Product Depth (mm) :
3.9(Max)
Tolerance (+ or -) :
20%
Paper
Seated Plane Height :
Not Required(mm)
HTS :
Lead Diameter (mm) :
0.6
Series :
Lead Length (mm) :
30
Package :
Voltage :
1000VDC|300VAC
Datasheets
P272HE152M300A
Introducing Film Capacitors KEMET P272HE152M300A from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Not Required, Type:EMI Suppression, Voltage:1000VDC|300VAC, P272HE152M300A pinout, P272HE152M300A datasheet PDF, P272HE152M300A amp .Beyond Film Capacitors KEMET P272HE152M300A ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.