P264EJ683M660A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
P264EJ683M660A
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.068UF 20% 660VAC RAD
Stock
158
In Stock :
158
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Film Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
EMI, RFI Suppression
Series :
PME264
Length :
30.5mm
Ratings :
X2
Rated (AC) Voltage (URac) :
660V
Capacitance :
0.068μF
Lead Spacing :
1.000 25.40mm
Size / Dimension :
1.201Lx0.476W 30.50mmx12.10mm
Package / Case :
Radial
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Dielectric Material :
Paper, Metallized
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated AC :
660V
Height Seated (Max) :
0.748 19.00mm
Termination :
PC Pins
Terminal Pitch :
25.4mm
Terminal Shape :
Wire
Packaging :
Bulk
Surface Mount :
No
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1500V
Width :
12.1mm
Capacitor Type :
PAPER CAPACITOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
P264EJ683M660A
KEMET P264EJ683M660A
PME264 PAPER CAPACITOR Radial Film Capacitor 1.201Lx0.476W 30.50mmx12.10mm ±20% 0.068muF 660V