P2600MEL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
P2600MEL
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-218-3, TO-218AC
Datasheet
Download
Description
SIDACTOR? BI 220V 5000A TO218 RO
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Number of Elements :
1
Series :
SIDACtor?
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
1.1 kA
Current - Peak Pulse (8/20μs) :
5 kA
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
TO-218-3, TO-218AC
Current - Hold (Ih) :
50 mA
Product Status :
Active
Product Category :
Thyristor Surge Protection Devices - TSPD
Brand :
Capacitance :
300pF, 600pF
RoHS :
Details
Voltage - On State :
4 V
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Type :
TSPDs
Packaging :
Reel
Voltage - Off State :
220V
Voltage - Breakover :
300V