P25E-060S-EA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
P25E-060S-EA
Manufacturer
3M
Description
CONN RCPT 60POS IDC 30AWG GOLD
Manufacturer :
3M
Product Category :
Free Hanging, Panel Mount
Termination :
IDT
Min Operating Temperature :
-55°C
Contact Finish Thickness :
Flash
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Gender :
FEMALE
Factory Lead Time :
9 Weeks
Current Rating :
500mA
Radiation Hardening :
No
Contact Material :
Bronze
Feature :
Feed Through
REACH SVHC :
No SVHC
Series :
P25E
Mount :
Cable, Free Hanging
Number of Positions :
60
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Latch Lock/Eject Hooks
Pitch :
0.050 1.27mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
85°C
Contact Finish :
Gold
Connector Type :
Receptacle
Published :
Wire/Cable Type :
Ribbon
Wire Gauge :
30 AWG
Color :
Black
Number of Rows :
2
Contact Type :
Female Socket
Cable Termination :
IDC
RoHS Status :
RoHS Compliant
Wire/Cable Gauge :
30 AWG