P255-20A-D2C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
P255-20A-D2C
Manufacturer
Sensata Technologies – Kavlico Pressure Sensors
Package / Case
SOT-89-5/6
Datasheet
Download
Description
SENSOR PRES ABS 0-20PSI 3/8"X24U
Stock
4
In Stock :
4
Manufacturer :
Product Category :
Pressure Sensors, Transducers - Industrial
Diameter :
26.4 mm
Product Status :
Not For New Designs
RoHS :
Details
Voltage - Output (Max) :
Series :
S-814
Operating Supply Voltage :
5 V
Output Voltage :
0.5 V to 4.5 V
PSRR :
45dB (100Hz)
Accuracy :
2 %
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Output Configuration :
Positive
Package :
Tape and Reel (TR)
Product :
Transducers
Current - Output :
180mA
Control Features :
Enable
Port Size :
3/8 in - 24 UNF-2A Male
Current - Supply (Max) :
40 µA
Output Type :
FIXED
Protection Features :
Short Circuit
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Brand :
Kavlico
Voltage - Output (Min/Fixed) :
5.6V
Product Type :
Pressure Sensors
Current - Quiescent (Iq) :
500 nA
Number of Regulators :
1
Pressure Type :
Absolute
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
SOT-89-5/6
Subcategory :
Sensors
Voltage - Input (Max) :
10V
Base Product Number :
S-814
Mounting Style :
Screw
Sensata
Length :
46.2 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Product Category :
Industrial Pressure Sensors
Operating Pressure :
0 psi to 20 psi
Voltage Dropout (Max) :
0.2V @ 60mA
Supplier Device Package :
SOT-89-5
Datasheets
P255-20A-D2C
Sensata Technologies – Kavlico Pressure Sensors P255-20A-D2C
S-814 Series Absolute Pressure Sensor Fixed -40°C ~ 85°C (TA) 0 psi to 20 psi 2 %
P255-20A-D2C Overview
In order to make your life easier, a SOT-89-5/6 package includes this transducer. If you want reliable results, you should set the transducers' temperature to -40°C ~ 85°C (TA). If it is to work, the transducers' voltage should be 0.5 V to 4.5 V.
P255-20A-D2C Features
Package / Case: SOT-89-5/6
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA)
S-814 series
Operating Pressure: 0 psi to 20 psi
Operating Supply Voltage: 5 V