P1500EBRP2
- Mfr.Part #
- P1500EBRP2
- Manufacturer
- Littelfuse
- Package / Case
- TO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC) (Formed Leads)
- Datasheet
- Download
- Description
- THYRISTOR 140V 250A TO226-2
- Manufacturer :
- Littelfuse
- Product Category :
- Voltage - On State :
- 4V
- Package / Case :
- Lead Free :
- Contains Lead
- Voltage - Off State :
- 140V
- Configuration :
- Single
- Current Rating :
- 2.2A
- Moisture Sensitivity Level (MSL) :
- 1 (Unlimited)
- Peak Reflow Temperature (Cel) :
- NOT SPECIFIED
- Packaging :
- Tape and Reel (TR)
- Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
- 80A
- Non-Repetitive Pk On-state Cur :
- 30 A
- Surface Mount :
- No
- Terminal Finish :
- Tin/Lead (Sn/Pb)
- Terminal Position :
- BOTTOM
- Qualification Status :
- Not Qualified
- Mounting Type :
- Through Hole
- JESD-30 Code :
- O-PBCY-T2
- Voltage - Rated DC :
- 140V
- Series :
- SIDACtor®
- Published :
- 2004
- Voltage - Breakover :
- 180V
- Capacitance :
- 55pF
- Peak Pulse Current :
- 250A
- Hold Current :
- 150mA
- Pin Count :
- 3
- Min Operating Temperature :
- -40°C
- RoHS Status :
- Non-RoHS Compliant
- Trigger Device Type :
- SILICON SURGE PROTECTOR
- Number of Elements :
- 1
- Reach Compliance Code :
- Unknown
- JESD-609 Code :
- e0
- Number of Terminations :
- 2
- Max Operating Temperature :
- 85°C