P1167.362NLT
Mfr.Part #
P1167.362NLT
Description
FIXED IND 3.6UH 3.1A 20 MOHM SMD
Tape and Reel (TR)
Composition :
Wirewound
Schedule B :
Product Height (mm) :
4.5(mm)
Max DC Current :
3.1A
Technology :
Wirewound
RoHS :
Compliant
Ratings :
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
9 Weeks
Height :
4.5mm
Length :
7.54mm
Product Depth (mm) :
7.54(mm)
Tolerance :
±30%
Test Frequency :
100kHz
Height - Seated (Max) :
0.177 (4.50mm)
Inductance :
3.6μH
Depth :
7.54mm
Frequency - Self Resonant :
40MHz
Product :
Power Inductors
Failure Rate :
Not Required
Operating Temperature :
-40°C~130°C
Mount :
Surface Mount
Min Operating Temperature :
-40°C
DC Resistance :
0.02(ohm)
Current - Saturation :
3.1A
Series :
P1167NL
Type :
Supplier Device Package :
Impedance :
Not Required(ohm)
Width :
7.5438mm
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
DC Resistance (DCR) :
20mOhm Max
RoHS Status :
RoHS Compliant
Self Resonant Frequency :
>40(MHz)
Saturation Current :
3.1 A
Product Status :
Active
Max Operating Temperature :
130°C
DC Current :
3.1A
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Rad Hardened :
No
Size / Dimension :
0.297Lx0.297W 7.54mmx7.54mm
Shielding :
Shielded
Number of Terminals :
Current Rating (Amps) :
3.1A
Current Rating :
3.1A
Q @ Freq :
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Current - Saturation (Isat) :
3.1A
Tolerance (+ or -) :
30%
Diameter :
Military Standard :
Not
Product Length (mm) :
Operating Temp Range :
-40C to 130C
Height Seated (Max) :
0.177 4.50mm
Datasheets
P1167.362NLT
Pulse Electronics P1167.362NLT
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD