P1166.683NLT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
P1166.683NLT
Manufacturer
Pulse Electronics
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 68UH 670MA 370MOHM SMD
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Size / Dimension :
0.297Lx0.297W 7.54mmx7.54mm
Current - Saturation (Isat) :
670mA
DC Current :
670mA
Mount :
Surface Mount
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Material - Core :
Termination Style :
SMD/SMT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR
Depth :
7.54mm
Number of Terminations :
2
Package :
Tape and Reel (TR)
RMS Current (Irms) :
700 mA
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Nonstandard
Application :
Power
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Factory Lead Time :
11 Weeks
Series :
P1166NL
Height Seated (Max) :
0.138 3.51mm
Inductance :
68μH
Ratings :
Military Standard :
Not
Mounting Style :
PCB Mount
Width :
7.54 mm
Length :
7.54 mm
Current Rating :
670mA
Maximum Operating Temperature :
+ 130 C
HTS Code :
Height - Seated (Max) :
0.138 (3.51mm)
Shielding :
yes
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Max DC Current :
670mA
Features :
Supplier Device Package :
Product :
Power Inductors
Product Status :
Active
Inductance Tolerance :
20
Mounting Type :
Surface Mount
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Product Type :
Power Inductors - SMD
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Test Frequency :
100kHz
Operating Temperature :
-40°C~130°C
Saturation Current :
670 mA
Current Rating (Amps) :
670 mA
DC Resistance (DCR) :
370mOhm Max
Case/Size Code :
3030
Product Length :
7.54
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Core Type :
Drum
Frequency - Self Resonant :
9.5MHz
Q @ Freq :
Number of Functions :
Height :
3.51mm
Product Width :
7.54 mm
Radiation Hardening :
No
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Type :
Wirewound
Reference Standard :
AEC-Q200
Resistance :
370mOhm
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
P1166.683NLT
Pulse Electronics P1166.683NLT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD