P08-040HLC-E-G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
P08-040HLC-E-G
Manufacturer
3M
Description
CONN SELF-MATE 40POS SMD GOLD
Manufacturer :
3M
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height Above Board :
0.329 8.35mm
Pitch :
0.031 0.80mm
Mount :
Surface Mount
Contact Finish Thickness :
8.00μin 0.203μm
Contact Finish :
Gold
Number of Positions :
40
Lead Free :
Lead Free
Series :
P08
Stack Height (Mating) :
11.5mm
Feature :
Board Guide, Solder Retention
Packaging :
Tube
Connector Type :
Self Mating, Non-Gendered
Number of Rows :
2
Contact Plating :
Gold
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Datasheets
P08-040HLC-E-G
3M P08-040HLC-E-G
Self Mating, Non-Gendered Tube 2 Rows 0.031 0.80mm Surface Mount 40 Positions P08 Gold