P0327WC12D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
P0327WC12D
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-200AB, B-PuK
Datasheet
Download
Description
SCR 1.2KV 670A W8
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - SCRs
Voltage - Off State :
1.2kV
SCR Type :
Standard Recovery
Product Status :
Not For New Designs
Current - On State (It (AV)) (Max) :
330A
Subcategory :
Thyristors
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Supplier Device Package :
W8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Product Category :
SCRs
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Base Product Number :
P0327
Vf - Forward Voltage :
2.17 V
Voltage - On State (Vtm) (Max) :
2.17V
Product Type :
SCRs
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
3575A @ 50Hz
Brand :
IXYS
Mounting Type :
Chassis Mount
RoHS :
Details
Factory Lead Time :
8 Weeks
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
3V
Package :
Box
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
670A
Current - Hold (Ih) (Max) :
600mA
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
200mA
Mounting Style :
SMD/SMT
IXYS
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
TO-200AB, B-PuK
Series :
Current - Off State (Max) :
30mA
Datasheets
P0327WC12D
Standard Recovery -40°C~125°C 2.17V-On State (Vtm) (Max) 30mA-Current - Off State (Max) TO-200AB, B-PuK Chassis Mount