P0250.103NL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
P0250.103NL
Manufacturer
Pulse Electronics
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 10UH 4.3A 31 MOHM SMD
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Supplier Device Package :
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Current Rating :
4.3A
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Saturation (Isat) :
10A
Packaging :
Tray
Ratings :
DC Resistance (DCR) :
31mOhm Max
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Mount :
Surface Mount
Material - Core :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
Nonstandard
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Type :
Wirewound
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Features :
Special Feature :
INDUCTANCE MEASURED WITH PEAK DC CURRENT
Current Rating (Amps) :
4.3 A
Test Frequency :
100kHz
Case/Size Code :
Frequency - Self Resonant :
Current - Saturation :
10A
Inductance :
10μH
Series :
P0250NL
Product Status :
Active
Height Seated (Max) :
0.290 7.36mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Shielding :
No
Number of Terminations :
2
Package :
Tray
Operating Temperature :
-40°C~130°C
Number of Functions :
1
Q @ Freq :
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.733Lx0.596W 18.62mmx15.14mm
Height - Seated (Max) :
0.290 (7.36mm)
Factory Lead Time :
11 Weeks
Tolerance :
±15%
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Datasheets
P0250.103NL
Pulse Electronics P0250.103NL
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD