P-200-50006
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
P-200-50006
Manufacturer
American Electrical, Inc.
Description
TERM BLOCK PLUG 6POS 90DEG 5MM
Manufacturer :
American Electrical, Inc.
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Published :
Current :
16A
Current - UL :
16A
Number of Positions Per Level :
6
Max Operating Temperature :
105°C
Termination :
Screw
Plug Wire Entry :
90°
Positions Per Level :
6
Number of Levels :
1
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Voltage - UL :
300V
Contact Material :
Phosphor Bronze
Mount :
Free Hanging
Feature :
Retention Latches (Wire Side)
Wire Gauge (Max) :
24 AWG
Torque - Screw :
0.51 Nm (4.5 Lb-In)
Color :
Green
Number of Pins :
Contact Mating Finish :
Tin
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Wire Gauge or Range - AWG :
14-24 AWG
Wire Gauge (Min) :
14 AWG
Packaging :
Bulk
Screw Size :
M2.6
Wire Strip Length :
7mm
Termination Style :
Screw
Insulation Height :
1.016 25.81mm
Factory Lead Time :
5 Weeks
Type :
Plug, Female Sockets
Pitch :
0.197 5.00mm
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Plating :
Tin
Min Operating Temperature :
-55°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
Housing Material :
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Voltage :
300V
Datasheets
P-200-50006
Introducing Headers, Plugs and Sockets American Electrical, Inc. P-200-50006 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~105°C, Number of Pins:6, Type:Plug, Female Sockets, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Voltage:300V, P-200-50006 pinout, P-200-50006 datasheet PDF, P-200-50006 amp .Beyond Headers, Plugs and Sockets American Electrical, Inc. P-200-50006 ,we also offer 1984028, TJ0211530000G, 1945151, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Bulk 0.197 5.00mm Green 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets Polyamide (PA66), Nylon 6/6 Tin Phosphor Bronze
P-200-50006 Overview
Free Hanging (In-Line) indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.It is equipped with 6 pins.Use it below 105°C.A minimum temperature of -55°C must be maintained for the operation of this device.In many ways, Retention Latches (Wire Side) makes it more powerful.By Free Hanging, the part is mounted.Operating temperature is set to -55°C~105°C.It is a part that shares many benefits with other products from the Plug, Female Sockets line.
P-200-50006 Features
P-200-50006 Applications
There are a lot of American Electrical Inc.
P-200-50006 Terminal Blocks applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CABLE INTERFACE MODULE IDC 20
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM