OWA-200U-48
Mfr.Part #
OWA-200U-48
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 200W
Stock
8
In Stock :
8
Product Category :
Input Connector :
NEMA 1-15P
Size / Dimension :
7.68" L x 2.68" W x 1.56" H (195.0mm x 68.0mm x 39.5mm)
Number of Outputs :
1 Output
Current - Output (Max) :
4.17A
Series :
OWA-200U (200W)
Standard Number :
Polarization :
Region Utilized :
Europe
Power (Watts) :
200 W
Mounting Style :
Desktop
Applications :
ITE (Commercial)
RoHS :
Details
No Load Power Consumption :
150mW (Max)
Output Connector :
Power DIN, 4 Pin
Length :
195 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 70 C
Subcategory :
AC-DC Power Supply
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Width :
68 mm
Approval Agency :
cULus, FCC
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Product Type :
Desktop AC Adapters
Product Status :
Active
Cord Length :
39.4" (1.00m)
Product Category :
Desktop AC Adapters
Output Power :
200 W
Load Regulation :
Regulated
Form :
Desktop (Class II)
Region :
North America
Brand :
Voltage - Output :
48V
Height :
39.5 mm
Package :
Box
Weight :
Voltage - Input :
100 ~ 264 VAC
Connector Type :
DIN Connector
Input Type :
Cord
Efficiency :
Level VI
Input Voltage :
100 VAC to 264 VAC, 142 VDC to 370 VDC