OVM12F3R7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
OVM12F3R7
Manufacturer
TT Electronics
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
LED MODULE 3POS RED IP67 CLEAR
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
TT Electronics
Product Category :
Max Operating Temperature :
50°C
Depth :
17.8mm
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
2016
Forward Voltage :
12V
Lens Style :
Flat
Operating Supply Voltage :
12V
Type :
LED Engine
Ratings :
IP67
Factory Lead Time :
8 Weeks
Mount :
Screw
Package / Case :
Module
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Max :
42mA
Lens Type :
Flat
Dominant Wavelength :
623 nm
Voltage - Rated :
15V
Power Consumption :
500mW
Height :
11.50mm
Illumination Color :
Red
Color :
Red
Packaging :
Tray
Number of Pins :
2
REACH SVHC :
No SVHC
Min Operating Temperature :
-30°C
Length :
73.3mm
Viewing Angle :
120°
Current - Test :
42mA
Power Dissipation :
1.5W
Max Current Rating :
42mA
Power Rating :
500mW
Width :
17.8mm
Radiation Hardening :
No
Number of Elements :
30
Configuration :
Linear Light Strip, Plug and Play
Luminous Flux :
20 lm
Wavelength :
623nm
Size / Dimension :
73.30mm Lx17.80mm W
Housing Material :
Plastic
Datasheets
OVM12F3R7
TT Electronics OVM12F3R7
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    DIODE ARRAY GP 100V 200MA 4SMD
    DIODE ARRAY GP 100V 200MA 4SMD
    DIODE GEN PURP 100V 200MA 3SMD
    DIODE GEN PURP 100V 200MA 3SMD
    DIODE GEN PURP 100V 200MA 3SMD