OSTYP100150
Mfr.Part #
OSTYP100150
Description
TERM BLK 10P SIDE ENT 3.5MM PCB
Product Category :
Wire to Board
Housing Material :
Thermoplastic
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Pitch :
0.138 3.50mm
Max Operating Temperature :
105°C
Contact Plating :
Brass
Color :
Green
Screw Thread :
M2
Positions Per Level :
10
Operating Temperature :
-30°C~105°C
Wire Gauge (Max) :
24 AWG
Wire Termination :
Screw - Rising Cage Clamp
Clamp Material - Plating :
Brass
Number of Levels :
1
Number of Pins :
10
Series :
OSTYP
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions Per Level :
Voltage :
150V
Contact Material - Plating :
Plating :
Brass, Steel
Torque - Screw :
0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Current :
10A
Min Operating Temperature :
-30°C
Screw Material - Plating :
Steel - Zinc Plated
Mating Orientation :
Horizontal with Board
Wire Gauge (Min) :
16 AWG
Wire Gauge :
16-24 AWG
Termination :
Screw
Feature :
Interlocking (Front, Rear, Side), Mid Wire Entry Level
Datasheets
OSTYP100150
Introducing Wire to Board On-Shore Technology, Inc. OSTYP100150 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-30°C~105°C, Number of Pins:10, Voltage:150V, OSTYP100150 pinout, OSTYP100150 datasheet PDF, OSTYP100150 amp .Beyond Wire to Board On-Shore Technology, Inc. OSTYP100150 ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.138 3.50mm Green Bulk Thermoplastic Through Hole Horizontal with Board Screw - Rising Cage Clamp 1 Levels 16-24 AWG OSTYP
OSTYP100150 Overview
Through Hole is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the OSTYP Series, it can be found in this category.It has 10 pins.Temperatures below 105°C are best for using it.There's a minimum temperature of -30°C for this device.With its Interlocking (Front, Rear, Side), Mid Wire Entry Level feature, it is more powerful in many ways.In this case, Through Hole mounts the part.The device is operating at -30°C~105°C Operating Temperature.
OSTYP100150 Features
OSTYP series
OSTYP100150 Applications
There are a lot of On Shore Technology Inc.
OSTYP100150 Terminal Blocks applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Manufacturer related products
    CONN EDGE DUAL FMALE 98POS 0.100