OSTYP082150
Mfr.Part #
OSTYP082150
Description
TERM BLK 8P SIDE ENT 3.81MM PCB
Product Category :
Wire to Board
Mount :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-30°C
Contact Plating :
Brass
Series :
OSTYP
Pitch :
0.150 3.81mm
Operating Temperature :
-30°C~105°C
Number of Pins :
8
Plating :
Brass, Steel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Clamp Material - Plating :
Brass
Wire Gauge (Max) :
24 AWG
Screw Material - Plating :
Steel - Zinc Plated
Max Operating Temperature :
105°C
Contact Material - Plating :
Termination :
Screw
Number of Levels :
1
Mating Orientation :
Horizontal with Board
Mounting Type :
Through Hole
Voltage :
150V
Positions Per Level :
8
Screw Thread :
M2
Color :
Green
Number of Positions Per Level :
Current :
10A
Housing Material :
Thermoplastic
Feature :
Interlocking (Front, Rear, Side), Mid Wire Entry Level
Wire Gauge :
16-24 AWG
Wire Gauge (Min) :
16 AWG
Wire Termination :
Screw - Rising Cage Clamp
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Torque - Screw :
0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Datasheets
OSTYP082150
Introducing Wire to Board On-Shore Technology, Inc. OSTYP082150 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-30°C~105°C, Number of Pins:8, Mounting Type:Through Hole, Voltage:150V, OSTYP082150 pinout, OSTYP082150 datasheet PDF, OSTYP082150 amp .Beyond Wire to Board On-Shore Technology, Inc. OSTYP082150 ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.150 3.81mm Green Bulk Thermoplastic Through Hole Horizontal with Board Screw - Rising Cage Clamp 1 Levels 16-24 AWG OSTYP
OSTYP082150 Overview
This device is mounted in the Through Hole position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the OSTYP Series.A total of 8 pins are available on the device.When the temperature is below 105°C, it is best to use it.A minimum operating temperature of -30°C is required for this device.There are a number of advantages to its Interlocking (Front, Rear, Side), Mid Wire Entry Level feature.Part Through Hole is mounted to the part.As a result, the device runs at -30°C~105°C Operating Temperature.
OSTYP082150 Features
OSTYP series
OSTYP082150 Applications
There are a lot of On Shore Technology Inc.
OSTYP082150 Terminal Blocks applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Manufacturer related products
    CONN EDGE DUAL FMALE 98POS 0.100