OSTYP080150
Mfr.Part #
OSTYP080150
Description
TERM BLK 8POS SIDE ENT 3.5MM PCB
Product Category :
Wire to Board
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-30°C
Color :
Green
Wire Gauge (Min) :
16 AWG
Mounting Type :
Through Hole
Clamp Material - Plating :
Brass
Feature :
Interlocking (Front, Rear, Side), Mid Wire Entry Level
Wire Termination :
Screw - Rising Cage Clamp
Torque - Screw :
0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Series :
OSTYP
Pitch :
0.138 3.50mm
Mount :
Through Hole
Current :
10A
Number of Levels :
1
Plating :
Brass, Steel
Termination :
Screw
Number of Positions Per Level :
8
Factory Lead Time :
8 Weeks
Contact Material - Plating :
Brass
Max Operating Temperature :
105°C
Wire Gauge (Max) :
24 AWG
Operating Temperature :
-30°C~105°C
Positions Per Level :
8
Wire Gauge :
16-24 AWG
Screw Thread :
M2
Housing Material :
Thermoplastic
Number of Pins :
Screw Material - Plating :
Steel - Zinc Plated
Voltage :
150V
Packaging :
Bulk
Mating Orientation :
Horizontal with Board
Contact Plating :
Datasheets
OSTYP080150
Introducing Wire to Board On-Shore Technology, Inc. OSTYP080150 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-30°C~105°C, Number of Pins:8, Voltage:150V, OSTYP080150 pinout, OSTYP080150 datasheet PDF, OSTYP080150 amp .Beyond Wire to Board On-Shore Technology, Inc. OSTYP080150 ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.138 3.50mm Green Bulk Thermoplastic Through Hole Horizontal with Board Screw - Rising Cage Clamp 1 Levels 16-24 AWG OSTYP
OSTYP080150 Overview
Mounting type Through Hole is assigned to the device.Packaging the product involves using a Bulk case.Among the products in the OSTYP Series, it is one of the most popular.A device with a 8 pin configuration is equipped with the device.It works best at below 105°C.The device must be operated at a temperature of -30°C.A number of benefits can be derived from the Interlocking (Front, Rear, Side), Mid Wire Entry Level feature of this application.Through Hole is the mounting point for the part.-30°C~105°C Operating Temperature is used by the device.
OSTYP080150 Features
OSTYP series
OSTYP080150 Applications
There are a lot of On Shore Technology Inc.
OSTYP080150 Terminal Blocks applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Manufacturer related products
    CONN EDGE DUAL FMALE 98POS 0.100