OSTYO062150
Mfr.Part #
OSTYO062150
Description
TERM BLK 6P SIDE ENT 3.81MM PCB
Product Category :
Wire to Board
Packaging :
Bulk
Wire Gauge (Max) :
24 AWG
Operating Temperature :
-30°C~105°C
Factory Lead Time :
8 Weeks
Torque - Screw :
0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Terminal and Terminal Block Type :
BARRIER STRIP TERMINAL BLOCK
Mating Orientation :
Horizontal with Board
Number of Rows :
1
Wire Termination :
Screw - Rising Cage Clamp
Number of Levels :
1
Screw Thread :
M2
Mounting Type :
Through Hole
Number of Decks :
Wire Gauge (Min) :
16 AWG
Current :
10A
Housing Material :
Thermoplastic
Screw Material - Plating :
Steel - Zinc Plated
Pitch :
0.150 3.81mm
Contact Material - Plating :
ROHS3 Compliant
Safety Approval :
CUL; UL
Series :
OSTYO
Plating :
Brass, Steel
Positions Per Level :
6
Voltage :
150V
Feature :
Interlocking (Rear, Side)
Termination :
Screw
Number of Ways :
6
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Wire Gauge :
16-24 AWG
Datasheets
OSTYO062150
Introducing Wire to Board On-Shore Technology, Inc. OSTYO062150 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-30°C~105°C, Mounting Type:Through Hole, Voltage:150V, OSTYO062150 pinout, OSTYO062150 datasheet PDF, OSTYO062150 amp .Beyond Wire to Board On-Shore Technology, Inc. OSTYO062150 ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.150 3.81mm Green Bulk Thermoplastic Through Hole Horizontal with Board Screw - Rising Cage Clamp 1 Levels 16-24 AWG OSTYO
OSTYO062150 Overview
OSTYO062150 Features
OSTYO series
OSTYO062150 Applications
There are a lot of On Shore Technology Inc.
OSTYO062150 Terminal Blocks applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Manufacturer related products
    CONN EDGE DUAL FMALE 98POS 0.100