OSTVY230100
Mfr.Part #
OSTVY230100
Description
TERM BLOCK 23POS 45DEG 5MM PCB
Product Category :
Wire to Board
Packaging :
Bulk
Wire Gauge :
14-22 AWG
Positions Per Level :
23
Current :
15A
Mounting Type :
Through Hole
Series :
OSTVY
Safety Approval :
CUL; UL
Voltage :
300V
Torque - Screw :
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Color :
Black
Housing Material :
Thermoplastic
Plating :
Steel
Screw Material - Plating :
Steel - Zinc Plated
Feature :
Interlocking (Side)
Operating Temperature :
-30°C~105°C
Wire Gauge (Max) :
22 AWG
Clamp Material - Plating :
Steel, Stainless
Number of Ways :
23
Screw Thread :
M2.6
Contact Material - Plating :
Brass
Terminal and Terminal Block Type :
BARRIER STRIP TERMINAL BLOCK
Wire Termination :
Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Termination :
Wire Gauge (Min) :
14 AWG
Mating Orientation :
45° (135°) Angle with Board
Mount :
Through Hole
Pitch :
0.197 5.00mm
Datasheets
OSTVY230100
Introducing Wire to Board On-Shore Technology, Inc. OSTVY230100 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Voltage:300V, Operating Temperature:-30°C~105°C, OSTVY230100 pinout, OSTVY230100 datasheet PDF, OSTVY230100 amp .Beyond Wire to Board On-Shore Technology, Inc. OSTVY230100 ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.197 5.00mm Black Bulk Thermoplastic Through Hole 45° (135°) Angle with Board Screw - Leaf Spring, Wire Guard 1 Levels 14-22 AWG OSTVY
OSTVY230100 Overview
OSTVY230100 Features
OSTVY series
OSTVY230100 Applications
There are a lot of On Shore Technology Inc.
OSTVY230100 Terminal Blocks applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Manufacturer related products
    CONN EDGE DUAL FMALE 98POS 0.100