OSTVG030100
Mfr.Part #
OSTVG030100
Description
TERM BLOCK PLUG 3POS 30DEG 5MM
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Thermoplastic
Plug Wire Entry :
30°
Series :
OSTVG
Number of Ways :
3
Wire Strip Length :
6-7mm
Mount :
Free Hanging
Operating Temperature :
-30°C~105°C
Voltage :
300V
Current :
10A
Voltage - UL :
300V
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
3
Pitch :
0.197 5.00mm
Safety Approval :
CUL; UL
Torque - Screw :
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Pbfree Code :
yes
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Wire Gauge (Min) :
14 AWG
Number of Decks :
Contact Material :
Brass
Wire Gauge (Max) :
26 AWG
Screw Size :
M3
Insulation Height :
0.575 14.60mm
Wire Gauge or Range - AWG :
14-26 AWG
Color :
Black
Type :
Plug for Unshrouded Header
Termination Style :
Screw
Datasheets
OSTVG030100
Introducing Headers, Plugs and Sockets On-Shore Technology, Inc. OSTVG030100 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-30°C~105°C, Voltage:300V, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Type:Plug for Unshrouded Header, OSTVG030100 pinout, OSTVG030100 datasheet PDF, OSTVG030100 amp .Beyond Headers, Plugs and Sockets On-Shore Technology, Inc. OSTVG030100 ,we also offer 1984028, TJ0211530000G, 1945151, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Bulk 0.197 5.00mm Black 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug for Unshrouded Header OSTVG Thermoplastic Brass
OSTVG030100 Overview
OSTVG030100 Features
OSTVG series
OSTVG030100 Applications
There are a lot of On Shore Technology Inc.
OSTVG030100 Terminal Blocks applications.
  • Communication
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Manufacturer related products
    CONN EDGE DUAL FMALE 98POS 0.100
    4 POSITION M12 CIRCULAR CONNECTO
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM