OSTVC230050
Mfr.Part #
OSTVC230050
Description
TERM BLOCK HDR 23POS 7.62MM
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Current - UL :
32A
Number of Levels :
1
Voltage - UL :
300V
Termination :
Solder
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Series :
OSTVC
Min Operating Temperature :
-30°C
Header Orientation :
90°, Right Angle
Current :
32A
Voltage :
300V
Number of Positions :
23
Type :
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Pins :
23
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Tail Length :
0.197 5.00mm
Operating Temperature :
-30°C~105°C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Pitch :
0.300 7.62mm
Housing Material :
Thermoplastic
Max Operating Temperature :
105°C
Bulk
Number of Positions Per Level :
Positions Per Level :
Termination Style :
Solder
Contact Material :
Brass
Insulation Height :
0.559 14.20mm
Datasheets
OSTVC230050
Introducing Headers, Plugs and Sockets On-Shore Technology, Inc. OSTVC230050 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:300V, Type:Header, Male Pins, Shrouded (4 Side), Number of Pins:23, Operating Temperature:-30°C~105°C, Mounting Type:Through Hole, OSTVC230050 pinout, OSTVC230050 datasheet PDF, OSTVC230050 amp .Beyond Headers, Plugs and Sockets On-Shore Technology, Inc. OSTVC230050 ,we also offer 1984028, TJ0211530000G, 1945151, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Bulk 0.300 7.62mm Green 1 Levels Through Hole Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) OSTVC Thermoplastic Brass
OSTVC230050 Overview
There is a mounting type of Through Hole for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the OSTVC Series.Devices with 23 pins are available.You should use it when it's below 105°C.A minimum temperature of -30°C is required for the operation of this device.Through Hole is used to mount the part.In this case, the device operates at -30°C~105°C Operating Temperature.There are a number of benefits that this part has in common with other Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) products.
OSTVC230050 Features
OSTVC series
OSTVC230050 Applications
There are a lot of On Shore Technology Inc.
OSTVC230050 Terminal Blocks applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
Manufacturer related products
    CONN EDGE DUAL FMALE 98POS 0.100
    4 POSITION M12 CIRCULAR CONNECTO
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM