OSTVA230160
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
OSTVA230160
Manufacturer
On-Shore Technology, Inc.
Description
TERM BLK 23P SIDE ENTRY 5MM PCB
Manufacturer :
On-Shore Technology, Inc.
Product Category :
Wire to Board
Voltage :
300V
Number of Ways :
23
Number of Rows :
1
Clamp Material - Plating :
Steel, Stainless
Pitch :
0.197 5.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Levels :
1
Torque - Screw :
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw Thread :
M3
Mating Orientation :
Horizontal with Board
Wire Gauge :
14-22 AWG
Color :
Blue
Operating Temperature :
-30°C~105°C
Screw Material - Plating :
Steel - Zinc Plated
Feature :
Interlocking (Side)
Plating :
Steel
Housing Material :
Thermoplastic
Factory Lead Time :
8 Weeks
Current :
15A
Termination :
Screw
Positions Per Level :
23
Series :
OSTVA
Terminal and Terminal Block Type :
BARRIER STRIP TERMINAL BLOCK
Wire Termination :
Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Pbfree Code :
yes
Wire Gauge (Min) :
14 AWG
Number of Decks :
Mount :
Through Hole
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Wire Gauge (Max) :
22 AWG
Safety Approval :
CUL; UL
Datasheets
OSTVA230160
Introducing Wire to Board On-Shore Technology, Inc. OSTVA230160 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:300V, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-30°C~105°C, OSTVA230160 pinout, OSTVA230160 datasheet PDF, OSTVA230160 amp .Beyond Wire to Board On-Shore Technology, Inc. OSTVA230160 ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.197 5.00mm Blue Bulk Thermoplastic Through Hole Horizontal with Board Screw - Leaf Spring, Wire Guard 1 Levels 14-22 AWG OSTVA
OSTVA230160 Overview
OSTVA230160 Features
OSTVA series
OSTVA230160 Applications
There are a lot of On Shore Technology Inc.
OSTVA230160 Terminal Blocks applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN EDGE DUAL FMALE 98POS 0.100