OSTTS21A15D
Mfr.Part #
OSTTS21A15D
Description
TERM BLOCK PLUG 21POS 7.5MM
Operating Temperature :
-30°C~105°C
Torque - Screw :
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Wire Gauge (Max) :
24 AWG
Current :
15A
Bulk
Number of Pins :
21
Wire Gauge (Min) :
12 AWG
Voltage :
300V
Min Operating Temperature :
-30°C
1 (Unlimited)
Voltage - UL :
300V
Number of Positions :
21
Factory Lead Time :
8 Weeks
Max Operating Temperature :
105°C
Positions Per Level :
Pitch :
0.295 7.50mm
Type :
Plug, Female Sockets
Number of Positions Per Level :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Housing Material :
6-7mm
Termination :
Datasheets
OSTTS21A15D
Introducing Headers, Plugs and Sockets On-Shore Technology, Inc. OSTTS21A15D from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-30°C~105°C, Number of Pins:21, Voltage:300V, Type:Plug, Female Sockets, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), OSTTS21A15D pinout, OSTTS21A15D datasheet PDF, OSTTS21A15D amp .Beyond Headers, Plugs and Sockets On-Shore Technology, Inc. OSTTS21A15D ,we also offer 1984028, TJ0211530000G, 1945151, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Bulk 0.295 7.50mm Green 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets OSTTS Brass Brass
OSTTS21A15D Overview
This device is mounted in the Free Hanging (In-Line) position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the OSTTS Series.A total of 21 pins are available on the device.When the temperature is below 105°C, it is best to use it.A minimum operating temperature of -30°C is required for this device.Part Free Hanging is mounted to the part.As a result, the device runs at -30°C~105°C Operating Temperature.With this part, you get a lot of benefits that you won't find in other Plug, Female Sockets products.
OSTTS21A15D Features
OSTTS series
OSTTS21A15D Applications
There are a lot of On Shore Technology Inc.
OSTTS21A15D Terminal Blocks applications.
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Manufacturer related products
    CONN EDGE DUAL FMALE 98POS 0.100
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM