OSTTS21A15A
Mfr.Part #
OSTTS21A15A
Description
TERM BLOCK PLUG 21POS 7.5MM
Headers, Plugs and Sockets
Termination :
Number of Positions :
21
Factory Lead Time :
8 Weeks
Max Operating Temperature :
105°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Pins :
21
Mount :
Free Hanging
Number of Positions Per Level :
Wire Gauge (Min) :
12 AWG
Pitch :
0.295 7.50mm
UL94 V-0
Positions Per Level :
Brass
Voltage - UL :
300V
Current :
15A
Housing Material :
Wire Gauge (Max) :
24 AWG
Torque - Screw :
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Voltage :
300V
Operating Temperature :
-30°C~105°C
Min Operating Temperature :
-30°C
Datasheets
OSTTS21A15A
Introducing Headers, Plugs and Sockets On-Shore Technology, Inc. OSTTS21A15A from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Number of Pins:21, Type:Plug, Female Sockets, Voltage:300V, Operating Temperature:-30°C~105°C, OSTTS21A15A pinout, OSTTS21A15A datasheet PDF, OSTTS21A15A amp .Beyond Headers, Plugs and Sockets On-Shore Technology, Inc. OSTTS21A15A ,we also offer 1984028, TJ0211530000G, 1945151, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Bulk 0.295 7.50mm Green 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets OSTTS Brass Brass
OSTTS21A15A Overview
Free Hanging (In-Line) indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the OSTTS Series.It is equipped with 21 pins.Use it below 105°C.A minimum temperature of -30°C must be maintained for the operation of this device.By Free Hanging, the part is mounted.Operating temperature is set to -30°C~105°C.It is a part that shares many benefits with other products from the Plug, Female Sockets line.
OSTTS21A15A Features
OSTTS series
OSTTS21A15A Applications
There are a lot of On Shore Technology Inc.
OSTTS21A15A Terminal Blocks applications.
  • Communication
  • Medical technology
Manufacturer related products
    CONN EDGE DUAL FMALE 98POS 0.100
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM