OSTTS15A15B
Mfr.Part #
OSTTS15A15B
Description
TERM BLOCK PLUG 15POS 7.5MM
Bulk
Pbfree Code :
yes
Wire Gauge (Min) :
12 AWG
Number of Decks :
1
Safety Approval :
CUL; UL
Torque - Screw :
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Free Hanging
Number of Ways :
15
Wire Gauge (Max) :
24 AWG
Operating Temperature :
-30°C~105°C
Current :
15A
Number of Positions :
15
Wire Gauge or Range - AWG :
12-24 AWG
Number of Rows :
Voltage :
300V
Pitch :
0.295 7.50mm
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
STANDARD: UL 94V-0, THERMOPLASTIC
Datasheets
OSTTS15A15B
Introducing Headers, Plugs and Sockets On-Shore Technology, Inc. OSTTS15A15B from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Plug, Female Sockets, Operating Temperature:-30°C~105°C, Voltage:300V, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), OSTTS15A15B pinout, OSTTS15A15B datasheet PDF, OSTTS15A15B amp .Beyond Headers, Plugs and Sockets On-Shore Technology, Inc. OSTTS15A15B ,we also offer 1984028, TJ0211530000G, 1945151, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Bulk 0.295 7.50mm Green 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets OSTTS Brass
OSTTS15A15B Overview
This device is mounted in the Free Hanging (In-Line) position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the OSTTS Series.To name a few, there is also STANDARD: UL 94V-0, THERMOPLASTIC.Part Free Hanging is mounted to the part.As a result, the device runs at -30°C~105°C Operating Temperature.With this part, you get a lot of benefits that you won't find in other Plug, Female Sockets products.
OSTTS15A15B Features
OSTTS series
OSTTS15A15B Applications
There are a lot of On Shore Technology Inc.
OSTTS15A15B Terminal Blocks applications.
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Manufacturer related products
    CONN EDGE DUAL FMALE 98POS 0.100
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM